Volala sa Norma


Z vrcholu ostrova Rangitoto som sa naspäť do prístavu vybrala inou (najdlhšou možnou) trasou. Chcela som niečo nové uvidieť. Nasýtená krásnymi panoramatickými výhľadmi som sa ponorila do hustého lesa a kráčala.

Pohľad z ostrova Rangitoto na Auckland downtown.
Vlny sa rozbíjali o skalné útesy. Vodu som intenzívne počula, no stále som ju nevidela. Les sa zrazu otvoril a odmenou bol ďalší nádherný pohľad. A ako bonus tam stála ona. Babička s bielymi vlasmi a s taškou, ako keby práve prišla z obchodu. A bola úplne sama. Parádna kompozícia! Len nech tam ešte vydrží. Povedala som si pre seba a od radosti (a v náležitej tichosti, aby som objekt nevyplašila) som sa rozbehla. Na filme založenom vo foťáku som mala posledné 2 políčka. Ďalšie filmy som v ten deň už pri sebe nemala. Vedela som však, že to je záber hodný predposledného políčka dnešného výletu. Keď som cvakla, podišla som k nej a pozdravila.
“It’s amazing, isn’t it?” povedala biela pani.
Ja som súhlasila a konverzáciu som rozvinula citátom z čítanky Rainbow Reader o farbe morí a oceánov. Lying between the earth and the heavens it partakes of the colour of both.” *
Milá pani s touto myšlienkou súhlasila. Prezradila mi, že kedysi bývala pri Mount Eden, ale dnes býva v retirement village. Ak som správne porozumela, manžela už nemá, mal však francúzsky pôvod. Ona je rodená Novozélanďanka. Keď sa dozvedela, odkiaľ som, s úsmevom povedala, že keď bola v mojom veku o takomto cestovaní nikdy nesnívala. Že svet sa zmenil. Ale že je to pekné. Zhodli sme sa. Pokiaľ vie človek jazyk a má odvahu, nie sú prekážky. Cestovať sa dá aj nízkorozpočtovo. Spýtala som sa, či jej smiem urobiť portrét. Najprv sa jemne zháčila, že už nevyzerá dobre, ale po mojom neofenzívnom vysvetlení, že chcem mať pamiatku na toto stretnutie, súhlasila. Posledné políčko som tak minula na jej portrét.
Až potom sme si podali ruky a predstavili sa. Volala sa Norma. Vyslovila to s krásnym prízvukom – s dlhým ó a bez nášho r. Kúsok som s ňou ešte kráčala a potom sme sa s prianím pekného dňa rozlúčili.
“Have a nice day.”
Veru áno, je to pekný deň. Ďalší pekný deň.
17.1.2017 Auckland, Nový Zéland
*Rainbow Reader som si kúpila v prvom týždni môjho pobytu na Novom Zélande v obchodíku v Auckland Art Gallery. Knižku som dočítala pár dní pred týmto neplánovaným stretnutím a pekná myšlienka bola preto veľmi čerstvo uložená v mojej pamäti. Aby mal príbeh nový rozmer a voľné pokračovanie, knižku som po návrate domov venovala kamarátke Dominike ako darček z cesty.

Creative Sketches


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Sed odio nibh, tincidunt adipiscing, pretium nec, tincidunt id, enim. Fusce scelerisque nunc vitae nisl. Quisque quis urna in velit dictum pellentesque.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Sed odio nibh, tincidunt adipiscing, pretium nec, tincidunt id, enim. Fusce scelerisque nunc vitae nisl. Quisque quis urna in velit dictum pellentesque. Vivamus a quam.

Continue reading “Creative Sketches” »


Thought of you


He falls in love with his dreams, his imaginary images, shapes and figures, that is why he keeps following his muse and that is why she is so vague, yet soft and beautiful like an angel.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit. Sed odio nibh, tincidunt adipiscing, pretium nec, tincidunt id, enim. Fusce scelerisque nunc vitae nisl. Quisque quis urna in velit dictum pellentesque. Vivamus a quam. Curabitur eu tortor id turpis tristique adipiscing. Morbi blandit. Maecenas vel est. Nunc aliquam, orci at accumsan commodo, libero nibh euismod augue, a ullamcorper velit dui et purus. Aenean volutpat, ipsum ac imperdiet fermentum, dui dui suscipit arcu, vitae dictum purus diam ac ligula.

Continue reading “Thought of you” »


A red dress for everyone


On the other hand, we denounce with righteous indignation and dislike men who are so beguiled and demoralized by the charms of pleasure of the moment, so blinded by desire.

But I must explain to you how all this mistaken idea of denouncing pleasure and praising pain was born and I will give you a complete account of the system, and expound the actual teachings of the great explorer of the truth, the master-builder of human happiness. No one rejects, dislikes, or avoids pleasure itself, because it is pleasure, but because those who do not know how to pursue pleasure rationally encounter consequences that are extremely painful.

Continue reading “A red dress for everyone” »


To Press or not to Press!


There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form, by injected humour, or randomised words which don’t look even slightly believable.

If you are going to use a passage of Lorem Ipsum, you need to be sure there isn’t anything embarrassing hidden in the middle of text. All the Lorem Ipsum generators on the Internet tend to repeat predefined chunks as necessary, making this the first true generator on the Internet. It uses a dictionary of over 200 Latin words, combined with a handful of model sentence structures, to generate Lorem Ipsum which looks reasonable. The generated Lorem Ipsum is therefore always free from repetition, injected humour, or non-characteristic words etc. Continue reading “To Press or not to Press!” »


Welcome to Velo!


There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form.

Maecenas eu augue mi, et dapibus lacus. Pellentesque id hendrerit leo. Quisque elementum condimentum eleifend. Aliquam accumsan convallis dui, vitae auctor mi pharetra sed. Mauris tempor, risus in feugiat condimentum, nulla diam porta eros, molestie fermentum ante sem ut erat. Vivamus euismod venenatis lorem nec ornare. Pellentesque placerat condimentum lacus sit amet laoreet. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Praesent a enim purus. Pellentesque consectetur ante nibh, in elementum lorem.

Continue reading “Welcome to Velo!” »